(From České Noviny, Czech newspaper, 20 April 2002 (I think))

Jaz Coleman představil skladbu inspirovanou fotografiemi Romů
  20:04 - 24.4.

   PRAHA 24. dubna (ČTK) - Britský aranžer a rocker Jaz Coleman představil ve čtvrtek večer pražskému publiku skladbu s názvem Roma - Unwanted (Nechtění). Inspiroval se k ní snímky Romů pořízenými mladou českou fotografkou Janou Tržilovou. Kompozici uvedli v české premiéře při svém koncertě Pražští symfonikové s houslistou Bohuslavem Matouškem a violistou Pavlem Peřinou.

   Coleman, nepřehlédnutelný ve své kožené bundě, červeném tričku, vytahaných a potrhaných texaskách a černém širáku, usedl ve Smetanově síni mezi posluchači. Po odeznění díla dostal na pódiu květiny a sám s díky podaroval sólisty i dirigenta Rastislava Štúra lahvemi, zřejmě s alkoholem. Přinesl si je v bílé igelitové tašce.

   V České republice je Coleman známý především díky své spolupráci s kapelou Čechomor, s níž uskutečnil za spoluúčinkování členů České filharmonie projekt na pomezí rockové, symfonické a folklorní hudby.

   Rovněž jeho novinka, která měla premiéru v Londýně, vychází z lidové hudby, a to romské. Portréty Romů osmadvacetileté novinářky, herečky a fotografky Tržilové Colemana hluboko zasáhly svou lidskostí. Jsou to jediné fotografie, které mě kdy dokázaly vehnat slzy do očí, přiznal jedenačtyřicetiletý hudebník, někdejší vůdčí duch vlivné punkrockové kapely Killing Joke.

   Velké černobílé snímky ukazují podle Colemana bídu Romů, obklopených předsudky, a oslavujících přitom život. Během koncertu v Obecním domě byly k vidění.