(This article originally appeared in Tiscali, a Czech online newspaper, 3 July 2003).

 Palác Akropolis naplní apokalyptické vize

Skupina Killing Joke v čele s Jazem Colemanem odehraje v Praze ojedinělý zahřívací koncert před světovým turné.

 

Killing Joke vznikli roku 1978 v Londýně ve složení bubeník Paul Fergusson, zpěvák a klávesista Jaz Coleman, basák Young a kytarista Geordie. Brzy se z nich staly jedny z největších hvězd britské postpunkové éry. Fanoušky si získali drsným a temným rockem ovlivněným nastupující new wave, specifickým smyslem pro černý humor v textech, ale také nesmlouvavě vyostřenými politickými a společenskými postoji. Na koncertech návštěvníky překvapovali punkovým drivem, který často přecházel až v

jakousi pódiovou psychózu. Pódium bývalo ozdobené provokativními obrazy a hesly.

Koncem osmdesátých let zájem o skupinu poněkud ochladl. Killing Joke přesto neúnavně vydávali nová alba, přiklonili se k temným,divokým, ale tanečním hudebním experimentům a nakonec výrazně přitvrdili. Jejich hudební dráhu přerušilo několik dlouhých přestávek, až se roku 1996 odmlčeli úplně.

Letos se Killing Joke překvapivě vracejí na scénu. Nové bezejmenné album nahrála kompletní sestava kapely z jejích slavných dob plus jeden z jejich největších fanoušků - bubeník Dave Grohl (Foo Fighters, Nirvana). Skupina opět servíruje posluchačům špičkový temný a tvrdý rock doplněný o apokalyptické vize. Momentálně

se chystá na rozsáhlé turné, v jehož úvodu odehraje komorní koncert v pražském Paláci Akropolis.

Frontmana Jaze Colemana, který vystudoval hudební kompozici a skládá symfonickou a operní hudbu, čeští posluchači poznali díky spolupráci s Čechomorem. Coleman pracoval mj. s Mickem Jaggerem (pro Rolling Stones napsal v roce 1994 Symphonic Music Of The Rolling Stones), Pink Floyd (Us and Them: Symphonic Music Of Pink Floyd, vyšlo 1995) nebo slavným violonistou Nigelem Kennedym (symfonický hold The Doors).

"Hudba mě fascinuje ve všech svých podobách a zcela jistě nepotřebuju znovuformovat Killing Joke kvůli penězům. Prostě jen vím, že to udělat musíme," prohlašuje Coleman o comebacku svojí mateřské skupiny. "Pro nás samé, ale stejně tak pro tisíce fanoušků v Americe, Evropě...pro všechny, kteří nás opět chtějí vidět naživo. Právě v tomhle to pro mě vše spočívá."

Koncert proběhne 5. srpna od 20:00 v Paláci Akropolis pro omezený počet fanoušků. V prodeji je pouze 300 kusů vstupenek po 330,- Kč. Zakoupit je můžete v síti Ticketportal (Politických vězňů 15, Praha 1, tel: 222 246 283)

Odkaz:
www.killingjoke.com