(This article originally appeared in Mojenoviny, a Czech online magazine covering the Bohemia and Moravia regions, 4 August 2003).

Jaz Coleman s Killing Joke zasáhne Akropoli

PRAHA - Nejcharismatičtějším cizincem v současnosti žijícím v Praze je údajně Jaz Coleman. Všeobecně známého hudebníka v naší zemi z něj učinil film Petra Zelenky Rok ďábla a spolupráce se skupinou Čechomor.

 

 

Deníky Bohemia - 4.8.2003

Coleman s obnovenou domovskou kapelou Killing Joke vystoupí na jediném koncertu v Praze.

Britská postpunková kapela Killing Joke (Vražedný žert), jejíž hlavní postavou je Jaz Coleman, brzy vyrazí na světové turné. Jeho předpremiérový koncert se odehraje u nás v úterý 5. srpna v Paláci Akropolis. Jaze Colemana zná hudební veřejnost jako zakladatele kultovní kapely Killing Joke, která se u nás - poprvé a zatím naposledy - představila v roce 1991 v KD Eden.

Velký ohlas zaznamenaly také Colemanovy symfonické opusy pro rockové legendy Rolling Stones a Pink Floyd. Loni měla dokonce v Londýně premiéru jeho opera. U nás však pronikl do širšího povědomí až zásluhou filmu Petra Zelenky Rok ďábla, v němž Coleman nejen hraje, ale ve spolupráci s Čechomorem se podílel na jeho hudební složce.

S domovskou kapela Killing Joke vyráží Coleman na světové turné k podpoře prodeje nového alba, které vyšlo 28. července. „Není to znovudobývání našeho bývalého postavení. Každý, kdo rozumí muzice, ví, kdo v ní co znamená. My víme, že znovu nadešel čas, aby o sobě dali Killing Joke vědět. A jsme na to připravení,“ vysvětluje Jaz Coleman proč po sedmi letech znovuobnovil jednu z nejslavnějších kapel postpunkové éry.

Založil ji společně s bubeníkem Paulem Fergussonem v Londýně roku 1978, když oba zběhli ze skupiny Mat Stagger Band. Do nově založených Killing Joke přibrali ještě baskytaristu Martina Glovera Younga a kytaristu K. Walkera, řečeného Geordie a nahráli debutové EP Turn To Red. Killing Joke si získali početné příznivce drsným a temným rockem a smyslem pro černý humor v textech. Pódium jejich koncertů bývalo ozdobené provokativními obrazy a hesly. Jejich koncert ve skotském Glasgow byl zrušen poté, co na předchozím vystoupení ukazovali plakáty zobrazující papeže žehnajícího pochodujícím nacistům.

Bezejmenné debutové album s dnes už legendárními drsnými tanečními singly Psyché a Follow The Leader z roku 1980 následovala řada vynikajících desek. Tou zatím poslední se v roce 1996 stal anti-blairovský protest Democracy. K odkazu Killing Joke se hlásí skupiny jako Nirvana, The Cult nebo Metallica. Letos se Killing Joke překvapivě vrací na scénu.

Ve studiích v Londýně a v Los Angeles vzniklo nové bezejmenné album Killing Joke. Ve studiu se sešla kompletní sestava kapely doplněná o bubeníka Dave Grohl, proslaveného kapelami Foo Fighters a Nirvana. Killing Joke opět posluchačům servírují temný a tvrdý rock doplněný o jejich pověstné apokalyptické vize.

„Skládání textů tentokrát nebyl žádný problém, jako by ze mě ty verše proudily samy. Písničky jako Total Invasion, nebo Blood On Your Hands reagují na korupci, kterou vidíte kolem sebe, ať už jste kdekoliv na světě, která vás zasáhne, kdykoliv zapnete televizi, nebo rádio. Svět balancuje na ostří nože a jestli chcete slyšet hudbu, která to reflektuje, jsou tu právě Killing Joke. Svět dnes potřebuje Killing Joke víc než kdy jindy,” říká Jaz Coleman.

VLADIMÍR WOHLHÖFNER